28 maja w Gorzowie obradowało Prezydium Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Podczas spotkania władze ZIPH podsumowały aktywność Izby w czasie epidemii oraz omówiły bieżące działania na najbliższe tygodnie.
Władze Izby ustaliły harmonogram przygotowań związany z tegorocznym Walnym Zgromadzeniem członków ZIPH. Odbędzie się ono 7 września. Wcześniej – 25 czerwca w Międzyrzeczu - zaplanowano posiedzenie Rady Izby.
Podczas spotkania omówiono również działania, które Izba realizować będzie w najbliższym czasie. 29 maja podpisana zostanie umowa dot. realizacji projektu Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców. W ramach tego działania Izba rozdysponuje blisko 15 milionów złotych na przeciwdziałanie skutkom epidemii. O dofinansowanie, które wynosić będzie 95% ubiegać się będą mogły lubuskie firmy z sektora MŚP. Start naboru wniosków zaplanowany jest na 25 czerwca. Bliska finalizacji jest również kwestia związana z utworzeniem w Gorzowie Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości. Izba ubiega się także o środki na realizację III edycji Bonów na Innowacje. Wspólnie z partnerami z Polski, Niemiec, Słowacji oraz USA startujemy również w konkursie na dofinansowanie projektu: Przemysł 4.0 w edukacji.
W trakcie spotkania podsumowano także funkcjonowanie ZIPH w ostatnich miesiącach. Mimo, że od początku marca duża część Izbowych działań realizowana była zdalnie, to w reakcji na trudną sytuację Izba rozpoczęła wiele nowych inicjatyw. Wraz z początkiem pandemii w naszym kraju powołaliśmy Izbowy Sztab Kryzysowy, którego głównym celem były działania w zakresie zabezpieczenia warunków funkcjonowania firm, takie jak m.in. kierowanie bieżących uwag i propozycji co do rządowych pakietów osłonowych. Ponadto przy Izbie działa Kryzysowy Zespół Prawny, skupiający kancelarie świadczące dla członków ZIPH bezpłatne porady prawne.
2 marca rozpoczęliśmy realizację II edycji Lubuskich Bonów Szkoleniowych. Mimo epidemii przedsiębiorcy mogą korzystać z dofinansowania do usług zdalnych. Łącznie przez blisko trzy miesiące podpisaliśmy z przedsiębiorcami 186 umów na kwotę blisko 2,7 mln zł.
Od kwietnia, w związku z zakazem zgromadzeń przenieśliśmy nasze zajęcia szkoleniowe do internetu. W sumie zorganizowaliśmy 13 webinarów w których udział wzięły 323 osoby.
Mimo wielu ograniczeń w systemie edukacji przygotowujemy się do kolejnego etapu projektu modernizacji kształcenia zawodowego, który Izba realizuje w 7 powiatach: żarskim, żagańskim, świebodzińskim, sulęcińskim, krośnieńskim, słubickim i wschowskim. Ponadto wsparciem objętych jest 11 miast i gmin: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Skwierzyna, Dobiegniew, Sława, Zbąszynek, Bobowicko, Kamień Mały, Henryków, Rogoziniec i Starościn. W okresie letnim planujemy zorganizować 700 płatnych praktyk i staży w lubuskich firmach. Do 2022 roku przeprowadzimy w sumie 1831 badań kompetencji zawodowych oraz kursy dokształcające dla blisko 5000 uczniów.
Podczas posiedzenia w poczet członków ZIPH przyjęto 8 nowych firm:
1. Polna. Studio Aleksandra Maciejewska, Gorzów Wlkp.
2. LOGIKA BIZNESU Jacek Włodarczyk, Piła
3. EDGERUNNERS Karol Piechocki, Gorzów Wlkp.
4. Kancelaria Radców Prawnych M. Woziński A. Kulisz spółka partnerska, Zielona Góra
5. Kancelaria Adwokacka Michał Kałużny, Bartłomiej Łukaszczuk, spółka cywilna, Gorzów Wlkp.
6. Profiteo Group Jarosław Nieradka, Zielona Góra
7. MCM Portal Patryk Olek, Gorzów Wlkp.
8. Sylwia Groblica SG KWADRAT, Witnica