Wczoraj w Gorzowie zaprezentowano polsko-niemiecki Apel ZIPH i IHK Ostbrandenburg w sprawie o przyjaznego dla biznesu wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.
W dokumencie tym, który trafi do organów Unii Europejskiej oraz władz rządowych obu krajów, izby apelują o realizację Zielonego Ładu w taki sposób, aby umożliwić europejskim firmom zachowanie konkurencyjności na światowych rynkach. Zdaniem autorów apelu konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw jest poważnie ograniczana przez nadmierną biurokrację, wysokie ceny energii i nieprzewidywalność prawną. Dlatego postulują o rewizję aktów prawnych pod kątem ich oddziaływania na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.
Treść apelu:
Na rzecz konkurencyjnej i zrównoważonej gospodarki w Europie!
Europejski Zielony Ład oferuje historyczną szansę na osiągnięcie celów klimatycznych
i jednocześnie wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej Europy. Kluczowe jest jednak, aby transformacja gospodarki nie była hamowana przez nowe obciążenia, ale
w szczególności promowała wzrost, innowacje i zrównoważony rozwój.
Kluczowe jest ograniczenie biurokracji i zachęcanie do inwestycji zamiast tworzenia nowych przeszkód.
Europa nie może nadal osłabiać swojej gospodarki! Konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw jest poważnie ograniczana przez nadmierną biurokrację, wysokie ceny energii i niepewność geopolityczną. Zamiast wprowadzać nowe, tzw. kryteria Local-Content, należy poprawić warunki ramowe dla globalnie konkurencyjnego biznesu.
Dlatego domagamy się:
- Uproszczenia procedur wydawania zezwoleń i planowania w celu przyspieszenia inwestycji w technologie przyjazne dla klimatu,
- Ograniczenia biurokracji, w szczególności poprzez pragmatyczne i znormalizowane regulacje na poziomie UE,
- Obniżenia cen energii w celu utrzymania energochłonnych gałęzi przemysłu w Europie i zapewnienia miejsc pracy,
- Ukierunkowanego promowania innowacji w celu zapewnienia możliwości wprowadzania na rynek zrównoważonych technologii i utrzymania ich konkurencyjności w perspektywie długoterminowej.
Wyważone regulacje - zapewnienie perspektyw dla MŚP
Komisja Europejska przyjęła ważne impulsy ze strony społeczności biznesowej, takie jak uproszczenie mechanizmu granicznej opłaty węglowej (CBAM) lub wzmocnienie międzynarodowych partnerstw handlowych. Niemniej jednak jesteśmy zaniepokojeni tendencjami o charakterze interwencjonistycznym, które mogą w szczególności karać małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).
Złożoność kryteriów odporności, europejskich minimalnych celów produkcyjnych
i wiodących strategii rynkowych może prowadzić do nowych barier wejścia na rynek. W związku z tym wzywamy decydentów do dokładnego przeanalizowania konkretnych aktów prawnych i tych środków pod kątem ich wpływu na MŚP. Szczególnie wrażliwym obszarem są tutaj ramy pomocy publicznej państwa, które powinny wspierać firmy w procesie transformacji, ale nie zniechęcać ich zbyt wysokimi wymaganiami.
Współpraca transgraniczna jako symbol sukcesu
Nowe Polsko-Niemieckie Centrum Kompetencji Zrównoważonego Rozwoju jest przykładem tego, jak transformacja w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu może odnieść sukces dzięki współpracy. Jego celem jest aktywne wspieranie firm w naszym regionie we wdrażaniu zrównoważonych i innowacyjnych rozwiązań gospodarczych. Ścisła współpraca między biznesem, nauką i polityką na poziomie regionalnym musi być szczególnie promowana przez politykę UE.
Wzywamy polskich i niemieckich decydentów do realizacji Zielonego Ładu w taki sposób, aby umożliwić europejskim firmom skuteczne i zrównoważone działanie w skali globalnej. Kierunek musi zostać obrany już dziś, aby zabezpieczyć gospodarczą przyszłość Europy!