11 lutego odbyło się kolejne spotkanie zespołu projektowego, aby dopracować ostatnie szczegóły dotyczące utworzenia Polsko-Niemieckiego Centrum Zrównoważonego Rozwoju.
Już wkrótce firmy z Lubuskiego i Brandenburgii będą mogły skorzystać z kompleksowego wsparcia w zakresie transformacji ekologicznej. To inicjatywa Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, która ze swą imienniczką z Frankfurtu nad Odrą tworzy w Gorzowie Polsko-Niemieckie Centrum Kompetencji Zrównoważonego Rozwoju.
W zamyśle twórców ma ono być odpowiedzią na konieczność dostosowania działalności przedsiębiorstw do nowych wymogów środowiskowych. - Obowiązujące dziś dyrektywy, rozporządzenia oraz wytyczne liczą tysiące stron i są porozrzucane po różnych aktach prawnych. Ich wdrażanie wymaga często gruntownych zmian w procedurach i systemach sprawozdawczości firm. Jak pokazują nasze doświadczenia, większość przedsiębiorców nie jest dziś przygotowana, aby spełnić wiele różnych wymogów regulacyjnych stawianych przez Unię Europejską. Nie jesteśmy w tym zakresie wyjątkiem. Podobne problemy zgłaszają przedsiębiorcy z innych krajów UE. W ten właśnie sposób zrodził się pomysł na centrum, którego zadaniem ma być wsparcie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne naszych firm w procesie dostosowania do nowych regulacji – mówi Tomasz Molski z ZIPH.
Polsko-Niemieckie Centrum Kompetencji Zrównoważonego Rozwoju zaoferuje przedsiębiorcom szereg usług. Jedną z nich będzie możliwość skorzystania z mini audytów środowiskowych. Ich podstawowy cel to analiza wpływu firmy na środowisko, identyfikacja i ocena związanego z tym ryzyka oraz opracowanie zaleceń. Badanie obejmie takie obszary jak: oddziaływanie na środowisko, ocenę efektywności energetycznej, analizę śladu węglowego oraz raportowanie ESG. Ponadto firmy otrzymają możliwość, aby skorzystać z pomocy ekspertów w zakresie dostosowania swoich procesów i przepisów wewnętrznych do aktualnych wymogów prawnych.
Ciekawym elementem centrum będzie edukacja tzw. scoutów energetycznych. Firmy, które zgłoszą swoich pracowników, w trakcie zajęć nabędą umiejętności w zakresie analizy zużycia energii w zakładzie, identyfikacji obszarów strat i potencjału, aby w efekcie obniżyć koszty energii elektrycznej i cieplnej, zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz tego, w jaki sposób zwiększyć efektywność energetyczną.
W ramach centrum zaplanowany jest również szereg spotkań firm z lubuskiego i z Brandenburgii, które oprócz nabycia wiedzy posłużą wymianie doświadczeń i nawiązywaniu kontaktów biznesowych.
- Pierwszym akcentem funkcjonowania centrum będzie spotkanie informacyjne, które zorganizujemy w marcu bieżącego roku. Ponadto już w czerwcu zapraszamy do Gorzowa na dużą polsko-niemiecką konferencję, podczas której zaproszeni przez nas eksperci przybliżą wybrane zagadnienia związane z polityką klimatyczną UE oraz wskażą najczęstsze problemy i ich rozwiązania w zakresie implementacji wchodzących aktów prawnych.
Już 27 marca w Gorzowie zorganizujemy konferencję prasową, która będzie jednocześnie oficjalnym otwarciem nowego centrum, które po polskiej stronie będzie funkcjonować przy ZIPH. 31 marca zaprosimy przedsiębiorców na nasz pierwszy webinar, podczas którego zaprezentujemy ofertę wsparcia dla firm, a 26 czerwca w Gorzowie zorganizujemy kongres gospodarczy GoGreen.
Przy tworzeniu tego centrum współpracujemy z IHK-Projektgesellschaft mbH Ostbrandenburg, Centrum Energetyki Odnawialnej oraz Grupą Ekopro.